druna - náhorní planina
kontaktní improvizace, tanec, pohyb, hlas, prožitek a meditace

Dílny

Víkendové nebo několikadenní semináře vedené otevřenými a tvurčími osobnostmi, které probíhají na Druně v centru Prahy, nebo v jiných krásných místech blízko přírodě.


Trager® přístup - profesionální výcvik

Luca Di Napoli (Itálie)

19. - 24. duben 2019

První seminář dvouletého profesionálního výcviku. Tato metoda překvapuje svými účinky bez snahy o rovnání či napravování. Klientovi místo toho zprostředkovává příjemné pocity pohybu bez námahy a rozvíjí jeho vnímání sebe sama. To v zápětí aktivuje schopnost těla zbavovat se bloků a napětí, uvolňovat se obnovovat rovnováhu. Trager sahá hluboko do tkání bez použití tlaku. Podporuje myšlenku, že to nejdůležitější je pocitová zkušenost klienta. Jak klient zapojuje své pocitové zkušenosti (že je lehčí, víc uzemněný, svobodnější), pak je možná skutečná změna ve vzorci zadržovaného napětí. Klient může prožít zkušenost rozpuštění vzorce napětí skrze houpání, prodlužování a citlivě domlouvané zkoumání, které terapeut provádí. Absolvováním výcviku získáváte mezinárodně platný certifikát.


Mohendžodáro - Vnitřní zrak

Olivie Pospíšilová

sobota 27. dubna 2019

„Mohendžodáro je cvičení, které muž nesmí vidět, ale tanec, který vidět musí!“
Tajemné, zkrášlující a omlazující cvičení pro ženy, které je vede zpátky k sobě. Umožňuje jim naslouchat svému tělu i duši. Rozvíjí vnitřní krásu a sílu ženy, bez ohledu na věk. Asány aktivují energii pánevního dna a skrze ženské orgány ji vedou do srdce a pak dál do celého těla, povzbuzují žlázy s vnitřní sekrecí, které uvolňují estrogeny a udržují tak dynamiku mládí. Ženy, které Mohendžodáro praktikují, jsou známe svojí krásou a svěžestí do vysokého věku.


Sou-znění

Pavla Kopřivová

27. - 28. dubna 2019

Dílna vícehlasého zpěvu a práce s hlasem. Společně zpívat, nechat hlasem prosakovat jemné odstíny toho co máme v sobě. Vložit do něj pravdivě každý náš stav, takový jaký je: žal, neklid, radost, vztek, touhu, intimitu. Začít vkládat do společného prostoru hlas – jednu z nejintimnějších věcí, které máme. Být spolu v jemnosti a intenzitě. Naslouchat si vzájemně a znít s někým spolu. Hlasy spolu rezonují, vytvářejí harmonii – něco, co bychom sami nevytvořili. Celek, který je víc, než součet částí.


Feldenkraisova metoda - ukázková hodina

Ester Jánošiová

úterý 30. dubna 18:00 - 19:20

Příležitost poznat, jak lekce Feldenkraisovy metody dokáží změnit váš pocit z pohybu, rozšířit jeho možnosti a podpořit či navrátit do něj zdraví a svobodu. Největší výsledky se dostavují při intenzivní či dlouhodobé praxi a tak je ukázka ideální jako příprava na blížící se celodenní dílnu či cílený cyklus Feldenkraisovy metody. Feldenkraisova metoda nás vede k lepšímu uvědomování vlastního těla, vytváří nové vzorce pohybu a pomáhá odbourávat staré stereotypní návyky. Prostřednictvím sekvence konkrétních pohybů zlepšujeme nejen své pohybové schopnosti, ale i celkovou kvalitu našeho fungování. Pohyb provádíme s vědomou pozorností a díky schopnostem našeho mozku vytvářet nová spojení měníme i naše vnímání, prožívání a myšlení.


Taoistické praktiky oživení dechem

Michal Ďuro

4. - 5. května 2019

Vzácně propracovaný seminář, který vám dovolí osvojit si techniky, které naplňují dechem životně důležité oblasti lidského těla a používají velmi přesné směřování dechu do oblastí v nichž je uložena energie. Michal Ďuro je jedním z nejkomplexnějších učitelů tradiční čínské medicíny v České republice, a jeho přístup je založen na účinné praxi. Cvičení, jimiž projdeme citelně promění váš pocit, podporují zdraví psychické i fyzické, posílí imunitu, harmonizují systém a v neposlední řadě odhalují naši duševní sílu a schopnost prožívat štěstí. Seminář bude veden s důkladností učení tradičního východu, takže je vhodný i pro ty, kteří tuto formu již znají či vyučují.


Úvod do nenásilné komunikace

Jared Finkelstein (USA)

pátek 10. května 2019

Nenásilná komunikace neboli soucitná komunikace je praktický proces, kterému se můžete učit. Pomáhá lidem věnovat pozornost na sdělování takových lidských hodnot, které nás hluboce, upřímně a soucitně spojují se sebou samým i s ostatními. Když zvětšujeme naši schopnost rozumět lidským potřebám, máme k dispozici mnohem větší možnosti, jak vytvářet své vztahy a jak vést své životy. Toto interaktivní setkání nás zavede do základních principů a praxe Nenásilné komunikace. Pokud chcete potkat jednoho z nejlepších učitelů, jste na tom pravém místě, kde se dostanete k esenci.


Léčení zranění naší výchovy - Nenásilná komunikace

Jared Finkelstein (USA)

11. - 12. května 2019

Na mnohé z toho, co se nám přihodilo během našeho raného dětství, jsme neměli přílišný vliv, ani jsme neměli příliš na výběr. V mnohých z nás mohou události z doby těchto počátečních let vytvořit vzory chování a názory na naši identitu, které mohou nepozorovaně vyústit ve zvyky a dynamiky, které zbytek našeho života pozitivně či negativně ovlivňují. Učením se jak příjímat sami sebe takové, jací jsme, má přitom obrovský potenciál zažité rodinné vzorce měnit. Na tomto semináři překonáme dualistické rozlišování „správného“ a „špatného“, nahradíme zášť uzdravujícím zármutkem, objevíme nové možnosti, jak prožívat vztah s lidmi, které již dlouho známe a spřátelíme se svým vždy pozorným vnitřním kritikem.


Feldenkraisova metoda - ohebná záda, volná hlava

Ester Jánošiová

sobota 18. května 2019

Schopnost pohybovat volně hlavou a zády je naprosto zásadní pro to, abychom se cítili při pohybu svobodní. Jsou to však právě záda a hlava (potažmo krk), které jsou jednou z nejčastějších příčin bolestí a omezení v pohybu. Hlavním záměrem této dílny bude budování pocitu lehkosti. Opakováním sekvence jednoduchých pohybů máme šanci ucítit, kde se hromadí stres a napětí a s dalším opakováním je zkusit vynechat či omezit. Naučíme se cítit vztahy a souvislosti jednotlivých částí těla a pochopit jejich souhru. Naše pohyby se stanou snazšími, volnějšími a přirozenějšími.


Kontaktní slet - Brno

Zita Pavlištová, Michal Turek

Víkend 18. - 19. května 2019

Při dlouhém džemování se dějí proměny a zázraky. Chceme dlouhé džemy rozšířit, přenést z Prahy i do jiných míst. Slétat se v různých prostorách, poznat nové lidi a tančit dlouho: den a noc, dva dny. Zveme všechny, kdo milujete dlouhé taneční džemy, i vás kdo chcete poprvé poznat jaké to je tančit, létat, dotýkat se, improvizovat v kontaktu.


Tanec z kořenů do vzdušných výšek

Michaela Petersen, Zuzana Šebková

Sobota 18. května 2019

Dílna spontánního a meditativního tance zprostředkuje cestu z kořenů do vzdušných výšek, za živého hudebního doprovodu violoncella, chřestidel a bubnu. Rituál zapuštění celého bytí co nejhlouběji do země, budování pevnosti svého středu. Síla zemitá a neochvějná bude živnou půdou pro růst, vývoj a vzepětí až do výšin na tajemné místa. Najdeme domov tam, kde zemí prostupuje zpěv našich předků i tam kde svobodný let na křídlech mraků zachytí vzdušnou píseň o příběhu světa.


Žena - procitaní

Tiago (Dánsko)

24. - 26. května 2019

Rozpoznání, posílení a používání ženské síly. Proces, kterým vás vede Tiago, duchovní učitelka a skvělá terapeutka, je cesta mocným světem sexuálních energií, které ovlivňují náš život víc, než si myslíme. Když ženství pochopíme jako způsob existence, který dovoluje uskutečňovat záměr duše, potom toužíme poznat a probudit svoji sílu a spojit se s ní. Toužíme naplno procitnout do ženského těla, a v něm navázat duchovní spojení.


Přijetí konfliktu - Nenásilná komunikace

Jared Finkelstein (USA)

25. - 26. května 2019, Brno

Vyhýbáte se konfliktům nebo s konflikty bojujete? Je pro vás konflikt něčím děsivým a nepohodlným? Tento dvoudenní výcvik vás naučí, jak při konfliktu zachovat čistou mysl, cítit se v něm pohodlněji, pomůže vám získat schopnost tvůrčím způsobem konflikt řešit a ukáže vám, jak konflikt využít jako hybnou sílu pro ještě větší vzájemné pochopení.


Všechno a nic - metamorfózy těla a mysli

Motoya Kondo (Japonsko) a Tiziana Longa (Itálie)

8. - 9. června 2019

Dílna tance butó je pozvánkou ponořit se do neznámého lesa naší mysli a těla, objevování neomezených pohybů a kvalit uvnitř nás. Naše tělo a mysl zahrnují celý vesmír. Chceme vás zasvětit do umění tím, že zprostředkujeme přístup k tělu, mysli a k tvoření skrze ně. Ve svém tanci pak můžete pocítit, jak se osobní prožitek proměňuje na univerzální báseň. Záměrem dílny je zostřené a rozšířené vnímání prostoru uvnitř nás a vně těla. Pochopení a využívání anatomie svého těla na té nejjemnější kvalitativní úrovni. Budeme studovat vztah mezi tělem a myslí, učit se, jak ovládat kvalitu těla, mysli a prostoru v různých jejich částech.


Tanec na křídlech Kolibříka

Michaela Petersen

Neděle 16. června 10:30 – 17:30

V této celodenní dílně se s Tancem Kolibříka naladíme na léto, abychom ho protančili v radosti, harmonii a lásce. Den plný tance, pohybu a rituálu se vším, co kolibřík symbolizuje. Kolibřík nás učí o radosti ze života a síle zvuku a vibrací. Přináší odvahu v situacích, kdy čelíme emocionálním výzvám, pomáhá v čase fyzického cestování (cesty, změna domova či práce atd.) a je také považován za symbol završení něčeho, co je pokládáno za nemožné. Tato dílna bude plná tance, pohybu a rituálů se vším, co Kolibřík symbolizuje. Tancem Kolibříka se naladíme na vlnu harmonie, radosti a lásky v životě. Propojíme se s energiemi živlů a s lehkostí a radostí kolibříka se protančíme k harmonii.


Profesionální výcvik v biodynamické kraniosakrální terapii

Bhadrena Tschumi a Kavi Alessandro Gemin

21. - 28. června 2019

3letý základní profesionální výcvik, který pořádáme ve spolupráci s International Institute for Craniosacral Balancing® ICSB. Absolvováním výcviku získáváte mezinárodně platný certifikát BCST, Biodynamic Craniosacral Practitioner.
V tomto odborném výcviku jsou metody a koncept biodynamiky vyučovány na
nejvyšší úrovni a jsou rozsáhle procvičovány. Výuka zahrnuje také embryologii, anatomii, fyziologii, holistické studie a principy léčení traumatu. Účelem studia těchto předmětů je poskytnout studentovi prostředky potřebné k rozpoznání projevů vrozeného zdraví organismu a k tomu, aby podpořil obnovení a vnitřní rovnováhu organismu.


Dialogy tělem a slovy

Zita Pavlištová a Ondřej Přibyla

13. - 21. července 2019, Žíl v Orlických horách

Intenzivní letní tréninková skupina, v níž můžete praktikovat naplňující, účinný a smysluplný způsob komunikace a spolu s jeho osvojováním měnit postoj k sobě, vztahy a okolní svět. Trénink probíhá paralelně na úrovni rozhovorů i fyzické interakce v pohybu. Rozvíjí mentální, vyjadřovací i tělesný potenciál. Posiluje kapacitu vnímat a naslouchat tělem i duší, stejně jako se naplno projevit. Dílna je určena těm, kdo chtějí kolem sebe vytvářet prostor, který nedovoluje pasivitu, přetvářku, který vyživuje, který vyzývá k projevení se, ke kontaktu s lidskostí uvnitř nás.. Vyvolává chuť být spolu a spolu se proměňovat a tvořit. Vítáme každého, koho zajímá komunikace na různých úrovních a kdo chce využívat v komunikaci širokou škálu možností a celý svůj lidský potenciál.


Riskuj, chybuj, improvizuj!

Filip Karda

25. - 28. července 2019, Žíl v Orlických horách

Intenzivní letní dílna divadelní improvizace uprostřed divoké přírody Orlických hor. Po čtyři dny si budeme hrát, pilovat svoje dovednosti, pěstovat své pohodlí před diváky, nacházet v sobě nové zdroje kreativity a zjišťovat, že risk je zisk a ještě navíc zábava! Na čerstvém svěžím vzduchu a pod hřejivým sluncem zažijeme naprostou pohodu, která bude naší živnou půdou pro to, abychom k sobě vpustili všechny nové podněty a nechali je změnit nás k lepšímu hluboko uvnitř.


Hlas bez hranic

Sebastiana Black, Anne Brownell

6. - 11. srpna 2019, Přím v Orlických horách

Prožitková dílna v přírodě a na čerstvém vzduchu Orlických hor, jedinečná svou intenzitou, v úzkém kruhu nejvýše 14 účastníků tak, aby bylo možné zaměřit se i na každého individuálně a dosáhnout skutečných výsledků. Dílnu povedou dvě z nejzkušenějších lektorek Voice Movement Therapy (hlasově pohybové terapie), která vznikla ve Velké Británii. Je to prostor k prozkoumání vztahu mezi naším hlasem a námi samotnými, a hlasových technik, které vedou k silnějšímu, pružnějšímu, volnějšímu a plně vědomému hlasu.


Léčení traumatu skrze bezpečné vztahové pole

Tanya Desfontaines (Velká Británie)

19. - 22. září 2019

Postgraduální seminář nabízí destilaci nejnovějších zdokonalení přístupu kraniosakrální biodynamiky, aplikovaných v oblasti léčení traumatu tak, jak jsou předávány Franklynem Sillsem a vyučovány v jeho Karuna institutu. Představuje mocně transformativní metody léčení traumatu pro kraniosakrální praktikanty. Navazuje na polyvagální teorii Stephena Porgese a na práci Bessel van der Kolk (The Body Keeps the Score). Vychází z poznání, že léčení traumatu je primárně fyziologický proces.


Dlouhý džem kontaktní improvizace - Praha

18. - 20. říjen 2019

Dlouhý džem se opět blíží na Drunu. Třídenní vír tance a pohybu, dialog s hudebníky, kteří nám budou k tanci hrát a tanec s tanečníky z různých zemí a měst. Fyzická hra rytmů, tvarů a nálad nabírá spád a vtahuje nás. Divoký dynamický příliv střídá klidný meditační odliv. Tělesná setkání a souznění vnitřních krajin.


Od srdce k srdci v přílivu tekutinového těla

Dr. Michael J. Shea (USA)

21. - 24. listopadu 2019

Pokročilý seminář biodynamické kraniosakrální terapie, který představí Michaela Shea, jednu z předních světových osobností v oboru. Jeho přístup přináší detailní pohled na propojení dvou systémů v terapii do jediného organismu a odhaluje proces léčení v úzké souvislosti s embryonálním vývojem. Jeho poetický, hluboce lidský a přitom dokonale jasný výklad uchvacuje a inspiruje.Teoreticky budeme uvedeni do dynamické morfologie lidského embrya ve vztahu k tekutinovému tělu. Projdeme čtyři etapy embryonální morfologie tak, jak jsou aplikovány v biodynamické praxi a prozkoumáme je přímo při práci na stolech. Budeme uvedení do kardiovaskulární biodynamické terapie a osvojíme si dovednosti klíčové pro každé naše biodynamické ošetření.


Kraniosakrální biodynamická terapie pro miminka

Bhadrena C. Tschumi (Švýcarsko)

12. - 15. ledna 2020

Biodynamická spolupráce s novorozenci, kojenci a batolaty a jejich rodinami. Pokročilý výcvik pořádáme ve spolupráci s International Institute for Craniosacral Balancing® ICSB. Bhadrena C. Tschumi vede kurzy pro práci s miminky už 35 let a za tu dobu iniciovala mnoho změn v přístupu k nim. Je průkopnicí na poli kraniosakrální biodynamiky a v práci s obdobím začátků života.