Duch místa

16. – 20. července 2020

Javornice – Přím, Orlické hory

Duch místa sídlí ve stromech, v zátokách řeky a tůních, promlouvá v šelestění listů, ukrývá se v nejužších soutěskách cest a hvízdá ve skalách. Pojďte se vydat do tajemné krajiny a vstoupit do ní a vnímat ji celou bytostí. Nechat se vést na místa která ukrývají příběh, která promlouvají k duši a všemi tělesnými smysly proudí k našemu vědomí a vyvolávají tělesné pocity, vzpomínky, příběhy.

Z takových zážitků vzniká příběh. Příběh poutavý, tajemný a živoucí, který nás vtahuje. Příběh, který vyrůstá, když v místě setrváme a nasloucháme mu celým tělem. Příběhu ukrytému v krajině můžeme propůjčit své smysly a na chvíli se v něm ocitnout. Místo k nám promlouvá a sděluje nám to, co si později můžeme vyprávět.

Umění objevovat to, co krajina ukrývá, to je způsob jak se s ní jako lidé můžeme spojit a orientovat se v ní a chápat ji. Zároveň čerpat z její síly a nechávat se s ní okouzlovat, dovolit, aby nás zasáhla v hloubce naší bytosti.

Budeme se učit jak naladit smysly, poznáme jak vstupovat do krajiny abychom ji dokázali uslyšet. Budeme si všímat, která denní doba je nakloněna pro které místo či příběh. A budeme se učit v jakém naladění potom vyprávět, jak hledat ta správná slova, udržovat napětí, být vždy trochu pozadu před představivostí těch kdož naslouchají.

Umění prožívat a vyprávět příběhy je nám vlastní a přirozeně toužíme se mu otevřít. Možná jsme již zapomněli jak k příběhům pronikat, jak je v sobě nechat růst a nemáme mnoho zkušeností s tím jak vyprávět. Tohle všechno máte možnost objevovat v malé skupině, učit se zatímco prožíváte, obklopeni krajinou se všemi tajemnými místy a obklopeni lidmi kteří spolu s vámi objevují umění vnímat, vyprávět si a naslouchat.

V období babího léta se vydáme do krajiny Orlických hor, k soutoku řek Zdobnice a Říčky, tam kde vyvěrá množství pramenů, kde jsou hluboké lesy, pěšinky i louky ztrácející se na obzoru, mokřiny, údolí a kopce. Čtyři dny strávíme spolu v krajině, abychom tělem a pak slovy hledali příběhy toho místa. A pak spolu večer budeme si vyprávět. Stojí za to pečovat o příběh, udržovat obrazy živé naším osobitým vyprávěním. Skrze to si můžeme vzájemně rozumět. Živé vyprávění má moc. Přináší blízkost, tvoří společný jazyk a je to způsob jak být spojeni.

Martin Hak

Martin Hak je vypravěčem příběhů. Těch svých, těch, které se staly jiným, i těch, které se nikdy nestaly. Cestuje v krajinách fantastických i skutečných příběhů. Z cest tam a zpět se stala vášeň i živobytí. Skládá úlomky, představuje si možnosti, hledá souvislosti. Bere vás s sebou a umí najít cestu, aby obrazy ze světa jeho představ ožily i ve vás. Věří, že příběh a jeho živé vyprávění je tím nejúžasnějším způsobem, jak se dorozumět. Své umění předává dál. Vede lidi k vyprávění, k práci s příběhem.

Zita Pavlištová

Pracuje v úzkém spojení s tělem a zná způsoby jak rozšiřovat kapacitu smyslů. Pomůže vám připravit tělo se všemi jeho smysly na setkání s krajinou, která má jiné plynutí času a promlouvá ke všem našim smyslům. Pomůže vám proměnit způsob, jímž se vnímání umocní, naladí se a zesílí působení místa. Bude vás učit jak rozšířit a kam zaměřit mysl, aby to co krajina sděluje proniklo až k vám. Spolu s ní objevíte to, jak vstoupit do krajiny a jak se v ní pohybovat.

Veronika Krásová

Věnuje se vaření a bude připravovat jídlo jako rituál, který dává prostor společnému sdílení. Jídlo které může trvat dlouho i krátce, a jehož cílem není pouze nasycení, ale i požitek smyslů a které dává prostor pro uvolnění se, otevření se a uvědomění si všeho co máme společné. Pojímá vaření jako tvůrčí proces a vítá ticho i halasné veselí při jídle.

Toto vše se bude odehrávat v podhůří Orlických hor, v domě zvaném Žíl na obrovské louce u lesa. Jedete sem vlakem nebo autobusem. Nejbližší zastávky: Pěčín, Javornice - Přím, Rychnov nad Kněžnou. Adresa: Přím 33, Javornice, GPS 50.169522, 16.392851

Dílna je intenzivní: příjezd ve čtvrtek do 16:00, odjezd v pondělí odpoledne..

Cena 5 980 Kč. Pro rezervaci je třeba uhradit zálohu 1 980 Kč.

Ubytování a jídlo 2 480 Kč.

Rádi byste se zúčastnili této dílny? Rezervujte si místo!

rezervovat pro
místo na