druna - náhorní planina
kontaktní improvizace, tanec, pohyb, hlas, prožitek a meditace

Feldenkraisova metoda na téma lehkost

sobota 10. března 2018

Feldenkraisova metoda nás vede k lepšímu uvědomování vlastního těla, vytváří nové vzorce pohybu a pomáhá odbourávat staré stereotypní návyky. Prostřednictvím sekvence konkrétních pohybů zlepšujeme nejen své pohybové schopnosti, ale i celkovou kvalitu našeho fungování. Pohyb provádíme s vědomou pozorností a díky schopnostem našeho mozku vytvářet nová spojení měníme i naše vnímání, prožívání a myšlení.

Kromě celkového uvolnění, volnějšího dýchání a přirozenějšího postoje přináší tato metoda i lepší koordinaci pohybů, větší flexibilitu a lepší schopnost soustředění. Pomáhá snižovat stavy bolesti, stresu, fyzických a neurologických omezení.

Metoda je na celém světě vyhledávaná tanečníky, muzikanty, zpěváky, ale je vhodná pro všechny nezávisle na věku nebo fyzické kondici. Je určena každému, kdo si přeje pohybovat se a žít s větší lehkostí a rovnováhou.

Hlavním záměrem této dílny bude budování pocitu lehkosti. Opakováním sekvence jednoduchých pohybů máme šanci ucítit, kde se hromadí stres a napětí a s dalším opakováním je zkusit vynechat či omezit. Naučíme se cítit vztahy a souvislosti jednotlivých částí těla a pochopit jejich souhru. Naše pohyby se stanou snazšími a přirozenějšími.

Přijdeme na to, že to nejsou jen ramena, záda, pánev kde napětí brání pohybu, ale i čelisti a způsob dýchání. Pokusíme se citlivě rozšířit naše hranice a pochopíme, že proto aby se to dařilo, dělat méně znamená více. Pomalé tempo vleže na zemi, časté odpočinky mezi pohyby, minimální a ty nejjemnější pohyby, to vše má mnohem větší šanci zlepšit a zefektivnit naši schopnost používat tělo. Čím méně nám na tom záleží, tím víc se cítitíme pružnější a lehčí.

Většina praxe bude probíhat v leže. Pohyb nebude klasickým cvičením, ale prozkoumáváním z hlediska našeho prožitku, vnímání. Pohybem budeme komunikovat sami se sebou, pod vedením lektorky, která slovně nasměřuje naši pozornost k nám samotným. Prostřednictvím sekvence konkrétních pohybů se naučíme citlivě přistupovat ke svému tělu.

Ester Jánošiová

Ester je certifikovaná lektorka Feldenkraisovy metody, která svým přístupem podporuje individuální proces učení každého jednotlivce, s důrazem na zmenšování úsilí a objevování nové kvality pohybu. Vede skupinové lekce Pohybem k sebeuvědomění (Awareness Through Movement), s mezinárodním certifikátem Feldenkrais Training Program, akreditovaném EuroTAB (Feldenkrais® European Training and Accreditation Board) a IFF (International Feldenkrais® Federation).

Dílna je intenzivní (sobota 10:00 – 17:00) a je otevřená všem bez ohledu na věk a zkušenosti.

Cena 1 600 Kč. Pro rezervaci místa je třeba uhradit zálohu 600 Kč. Při uhrazení zálohy do 15. února je cena 1200 Kč.

Rádi byste se zúčastnili této dílny? Rezervujte si místo!

Máte ve svém prohlížeči vypnutý javascript a tak se zobrazuje neinteraktivní varianta formuláře. Pozorně kromě zadání svých údajů také zkontrolujte, že souhlasí dílna, čas a lektor události, o kterou máte zájem.

dílna:  
lektor:  
datum:  
  

Více informací na druna@druna.cz nebo na +420 725 449 409.