druna - náhorní planina
kontaktní improvizace, tanec, pohyb, hlas, prožitek a meditace

Feldenkraisova metoda - ohebná záda, volná hlava

sobota 18. května 2019

Schopnost pohybovat volně hlavou a zády je naprosto zásadní pro to, abychom se cítili při pohybu svobodní. Velmi výrazně také tato místa ovlivňují možnosti a pocit z pohybu ve zbytku těla, zejména v pánvi, kyčlích, rukou, nohou. Jsou to však právě záda a hlava (potažmo krk), které jsou jednou z nejčastějších příčin bolestí a omezení v pohybu. Navíc jsou tyto dvě naše části navzájem velmi úzce propojené a tak se potíže s jednou z nich snadno přesunou i do té druhé, případně se nesoulad mezi nimi přenese do zbytku těla.

Hlavním záměrem této dílny bude budování pocitu lehkosti. Opakováním sekvence jednoduchých pohybů máme šanci ucítit, kde se hromadí stres a napětí a s dalším opakováním je zkusit vynechat či omezit. Naučíme se cítit vztahy a souvislosti jednotlivých částí těla a pochopit jejich souhru. Naše pohyby se stanou snazšími, volnějšími a přirozenějšími.

O metodě

Feldenkraisova metoda nás vede k lepšímu uvědomování vlastního těla, vytváří nové vzorce pohybu a pomáhá odbourávat staré stereotypní návyky. Prostřednictvím sekvence konkrétních pohybů zlepšujeme nejen své pohybové schopnosti, ale i celkovou kvalitu našeho fungování. Pohyb provádíme s vědomou pozorností a díky schopnostem našeho mozku vytvářet nová spojení měníme i naše vnímání, prožívání a myšlení.

Kromě celkového uvolnění, volnějšího dýchání a přirozenějšího postoje přináší tato metoda i lepší koordinaci pohybů, větší flexibilitu a lepší schopnost soustředění. Pomáhá snižovat stavy bolesti, stresu, fyzických a neurologických omezení.

Metoda je na celém světě vyhledávaná tanečníky, muzikanty, zpěváky, ale je vhodná pro všechny nezávisle na věku nebo fyzické kondici. Je určena každému, kdo si přeje pohybovat se a žít s větší lehkostí a rovnováhou.

Tato dílna podpoří udržení vzpřímené polohy těla a pomůže rozvíjet naši schopnost snadněji a úsporněji provádět každodenní pohyby. Naučíme se cítit a vnímat vztahy a souvislosti jednotlivých částí těla, naše pohyby budou vědomé a stanou se snazšími a přirozenějšími. Budeme pevně ukotveni, a zároveň pocítíme lehkost a uvolněnost. Podpoříme schopnost našeho těla pohybovat se s pocitem jistoty a stability.


Většina praxe bude probíhat v leže. Pohyb nebude klasickým cvičením, ale prozkoumáváním z hlediska našeho prožitku, vnímání. Pohybem budeme komunikovat sami se sebou, pod vedením lektorky, která slovně nasměřuje naši pozornost k nám samotným. Prostřednictvím sekvence konkrétních pohybů se naučíme citlivě přistupovat ke svému tělu.

Ester Jánošiová

Ester je certifikovaná lektorka Feldenkraisovy metody, která svým přístupem podporuje individuální proces učení každého jednotlivce, s důrazem na zmenšování úsilí a objevování nové kvality pohybu. Vede skupinové lekce Pohybem k sebeuvědomění (Awareness Through Movement), s mezinárodním certifikátem Feldenkrais Training Program, akreditovaném EuroTAB (Feldenkrais® European Training and Accreditation Board) a IFF (International Feldenkrais® Federation).

Dílna je intenzivní (neděle 10:00 – 17:00) a je otevřená všem bez ohledu na věk a zkušenosti.


Cena 1 600 Kč. Pro rezervaci místa je třeba uhradit zálohu 600 Kč. Při uhrazení zálohy do 4. května je cena 1200 Kč.

Rádi byste se zúčastnili této dílny? Rezervujte si místo!


dílna:   Feldenkraisova metoda - ohebná záda, volná hlava | neděle 18. května 2019 | Ester Jánošiová
  

Více informací na druna@druna.cz nebo na +420 725 449 409.