druna - náhorní planina
kontaktní improvizace, tanec, pohyb, hlas, prožitek a meditace

Feldenkraisova metoda - zázračné kruhy

26. – 27. ledna 2019

Kruhy nám umožňují zkoumat plynulé přechody mezi vpravo a vlevo, dopředu a dozadu, nahoru a dolů. Dovolují souvislý pohyb, spojují dva opačné směry a dovolují změny bez odporu a námahy. Když se pohybujeme po drahách, které jsou vedeny představou koule, zjistíme, že se stále pohybujeme všemi směry. Dokonce i chůze, zdánlivě lineární pohyb, sestává z kruhů, spirál a křivek, jejichž výsledkem je jeden směr. Když naše mysl uchopí představu pohybu po kruhových drahách, odhalujeme, v čem spočívala naše omezení a je snadné je odstraňovat jedno po druhém.

Feldenkraisova metoda je novým přístupem k porozumění sobě samému a vychází z důkladného studia toho, jak zahajujeme a realizujeme své činy. Je celosvětově uznávána především pro pozoruhodnou schopnost zlepšit vzpřímený postoj a držení těla, jeho flexibilitu a koordinaci. Zjišťujeme při ní, jak se pohybovat s menší námahou a větší harmonií. Využívá organického učení, kde pozorujeme a zkoumáme, jak se jednotlivé části našeho těla účastní na pohybu a jak jsou vzájemně organizovány.

Zakladatel metody Moshe Feldenkrais si všiml, že ve všech našich akcích jistým způsobem nevědomky pracujeme proti sobě. Máme množství pohybových návyků, kvůli kterým je pohyb neefektivní, působí nám bolest nebo pocit jisté tuhosti či omezení. Efektivita metody spočívá ve schopnosti přimět procesy nervového systému ke změně a zlepšit jejich fungování. Zároveň si uvědomit své nenápadné návyky a skrze pohyb a cítění objevit novou škálu možností, které máme. Dostáváme pocit lehkosti, efektivity a ladnosti v pohybu a také přichází pocit svobody a tvořivosti.

V práci Moshe Feldenkraise jsou kruhy jedním z klíčových témat. Tím, že prostupují každou naší částí a vzájemně na sebe reagují, umožňují nám sledovat spojení, která nás často překvapí. Přijdete-li na dílnu jako začátečník, odhalí vám jasně podstatu této metody a pocítíte její přínosy (v pohybu i v tom, jak k věcem přistupujete). Jste-li pokročilí, máte možnost pochopit, jak jsou vlastně lekce Feldenkraisovy sestavovány a budete schopni zkoumat v těle mnoho vrstev, které současně integrují jedno, právě zadané téma.

V týdnu následujícím po workshopu se následně bude konat retreat v horách, kde budeme zkoumat, jak využívat poznatky a dovednosti Feldenkraisovy metody při bodyworku, masážích a dalších způsobech práce s tělem.

Joe Stoller (USA)

Joe Stoller od roku 1998 zkoumá a vyučuje pohybové, dotykové a tělesné vědomí. Je učitelem Feldenkraisovy metody, učitelem kontaktní improvizace a instruktorem Shengzhen Qigongu. Je také registrovaným masérem, který propojuje Shiatsu, Fenomenální dotek, Myofasciální uvolnění a somatickou výuku. Během své mezinárodní kariéry obdržel grant od Watsonova společenství pro výzkum kontaktní improvizace (CI) v různých kulturách, vyučoval pravidelné kurzy Qigongu a Vědomí skrze pohyb v rámci Present Moment Retreat (Mexiko) a tanečně vystupoval s Tumblebones v Boulderu (USA).

Jako masér pracoval v mnoha oblastech včetně terapeutického centra zaměřeného na sportovce, jógového retreat centra, prvotřídních lázeňských středisek a soukromé praxe ve Spojených státech a Francii. Jeho přístup k výuce podporuje procesy transformace a učení se něčemu novému při zachování hlubokého respektu k vlastními nalézání cesty každého jednotlivce.

Dílna je intenzivní: sobota a neděle 10:00 – 18:00.

Cena 3 240 Kč Pro rezervaci místa je třeba uhradit zálohu 1 240 Kč.

Rádi byste se zúčastnili této dílny? Rezervujte si místo!


dílna:   Feldenkraisova metoda - zázračné kruhy | 26. - 27. ledna 2019 | Joe Stoller (USA)
  

Více informací na druna@druna.cz nebo na +420 725 449 409.