druna - náhorní planina
kontaktní improvizace, tanec, pohyb, hlas, prožitek a meditace

Lehounké létání

sobota 26. května 2018

Celodenní taneční dílna v níž budeme zkoumat vztah těla a prostoru. Náš pohyb proměníme v létání, když oporu začneme hledat v tekutém prostředí a gravitaci využijeme jinak, než bezpečnému spočívání na zemi. Tento způsob pohybu využívá mnohem širší potenciál lidského těla, než je obvyklé a než naše běžné vnímání připouští.

Poznáme principy pohybu v němž se setrvačnost jedné části přenáší na část druhou, kde protisměry a protiváhy dvou různých částí určují směr pohybu, a kde mířit jedním směrem znamená pustit se směrem opačným. Opačné směry v těle dovolují prodloužení trajektorií a závratné zpomalení nebo zrychlení pohybu.

Naučíme se vidět tělo a prázdné prostory v jeho okolí jako jeden systém, v němž se vše vzájemně stále ovlivňuje. Budeme pěstovat schopnost vidět v prostoru dráhy dřív, než se po nich vydáme, klenby které nesou, nebo vedou náš pohyb prostorem, oblé dráhy jenž dovolují obrátit směr gravitace k pohybu vzhůru nebo do stran.

Budeme vnímat prázdné prostory jako neustále se proměňující tvary, které podporují tělo, nebo jím pohybují. Tak trochu budeme pokoušet naši mysl, narušíme její staré kostnaté a namáhavé koncepty, a místo nich do ní nasadíme lehké a přímé představy. Otestujeme, co se bude dít, když o pohybu začneme uvažovat jinak, než jsme zvyklí.

Volnost těla a mysli

Pohyb těla se podobá letu vzduchem, volnému pádu, přelévání. Tvary, obrazy a dráhy jsou nečekané, neotřelé a dokonalé, právě proto, že vznikají organicky. Tělo se odevzdává směrům a nechá volně procházet síly, které na něj působí. V pohybu zažíváte odevzdání, uvolnění, přesnou reakci, ale i svobodu kdykoli si zvolit směr. Tělo reaguje okamžitě a bez námahy. Je schopné ihned vyvinout přesnou a nepatrnou sílu, která způsobí radikální změnu polohy, vyvolá let, skok nebo pád…

Úspora síly

Při tomhle tanci máte pocit, že nepoužíváte svaly. Tělo reaguje okamžitě, dokáže se orientovat stejně dobře nízko při zemi jako v polohách vestoje i v letu prostorem. Vše se stále mění.

Učíme se postupně, jak využít síly gravitace a setrvačnost pohybu, aby podpořily rychlost i rovnováhu. Trénujeme otevřenost struktur, jemný tonus svalů a pohyblivost všech kloubů, aby jimi mohl pohyb procházet bez úsilí. Učíme se využívat mysl účinně tak, aby spolupracovala s tělem a propůjčila mu pocit volnosti a plynutí.

Rozvoj přirozených schopností těla

Výuka je podložena novými poznatky o fungování těla v pohybu a propojení centrální nervové soustavy s tělem. Tento tanec respektuje přirozené vlastnosti těla a využívá jeho struktury. Učí pohyb, který tělo nepoškozuje. Naplňuje ho energií a často přináší pocit euforie. Plnými doušky užíváte vlastní mrštnost, sílu, obratnost. Uvnitř cítíte klid, lehkost a okouzlení.

Vše provází hudba. Její plynoucí rytmus, podporuje přirozenou dynamiku těla.

Komu

Pro tanečníky i nadšené amatéry, pro ty, kdo praktikují bojová umění i jako skvělý doplněk pro kontaktní improvizaci. Přináší nové pohybové cesty, odbourává vnitřní bariéry a posiluje vědomí ve všech částech těla.

Vítáni jsou všichni, kdo hledají spojení s tělem, chtějí dokonale využít celý jeho potenciál. Zbavuje námahy, únavy nebo bolesti při pohybu. Zvyšuje citlivost těla.

Zita Pavlištová

Ve své práci spojuje techniku současného tance a kontaktní improvizaci. Předává umění pohybu, jehož základem je naslouchání tělu. Ve své práci hledá hranice a miluje extrémy. Zkoumá tělo v pohybu a jeho propojení s myslí. Je jí vlastní dlouhé, klidné a vědomé pozorování vnitřního pohybu stejně jako rychlost, ztráta kontroly a risk – situace, kdy je třeba dát tělu bezvýhradnou důvěru.

Dílna je intenzivní (sobota 10:00 – 17:00) a je otevřená všem bez ohledu na předchozí zkušenosti.

Cena 1 350 Kč. Pro rezervaci místa je třeba uhradit zálohu 650 Kč předem.

Rádi byste se zúčastnili této dílny? Rezervujte si místo!


dílna:   Lehounké létání | sobota 26. května 2018 | Zita Pavlištová
  

Více informací na druna@druna.cz nebo na +420 725 449 409.