druna - náhorní planina
kontaktní improvizace, tanec, pohyb, hlas, prožitek a meditace

Lovci snů

Javornice – Přím, Orlické hory

17. – 24. srpna 2019

Pohybová tvorba v prostoru a v krajině, v lesích, na loukách, mezi zemí a obrovským nebem, daleko od hluku města. Proces improvizace, v němž tělo s otevřenými smysly a s hlubokou koncentrací vstupuje do neviditelných obrazů a příběhů. Příběhů, které zachytí v jemných signálech z prostoru, vstoupí do nich a nechává je ožít. Intenzivní práce rozvíjí moc imaginace, schopnost bdělého snění tělem.

Budeme hledat vztah těla a místa. Sledovat jak s námi prostor komunikuje, jaká znamení nám dává, kam táhne naši představu a jaké síly vedou náš pohyb. Stát se rovnocenným partnerem prostředí, v němž se tělo ocitá, znamená neztratit sílu projevu a nedegradovat místo na bezduchou kulisu. Rozpoznat, kde nás prostor podpoří a kde jej můžeme podpořit. Prožívat a vidět v prostoru obrazy, vnést do něj napětí a naplnit ho neviditelným. Vstupovat do neviditelných příběhů, stopovat souvislosti. Mít výdrž a nastražené smysly, abychom neztratili stopu, která nás vede dál.

Každodenní praxe obsahuje důsledný fyzický a mentální trénink. Chceme mít tělo a mysl připravené následovat obraz, náladu, sen. Trénovat naplno, abychom se probudili, aby každá naše buňka ožila, aby každá naše část byla aktivní. Potřebujeme tělo mrštné, otevřené a přijímající, připravené nechat po nervových drahách putovat rozhodnutí rychlá a jasná jako světlo. Tělo schopné udržovat spojení s prostorem, využívat jeho fyzikální vlastnosti a snímat jeho signály. Sledovat proměnu pohybem.

Část práce v neutrálním prostoru – na sále bude rozvíjet pohybové a fyzické dovednosti, vtělení obrazů a kvalit, také propojení s partnerem a schopnost dynamicky komunikovat v kontaktu. V druhé části půjdeme na různá místa v krajině, kde budeme naslouchat, čekat, pobývat, ladit se, poznávat zevnitř i zvenčí jejich dynamiku a charakter.

Provázet nás budou zvuky a hudební improvizace Michala Turka, ale také ticho a zvuky kolem nás a v nás.

Zita Pavlištová

Ve své práci spojuje techniku současného tance a kontaktní improvizaci. Předává umění pohybu, jehož základem je naslouchání tělu. Hledá hranice a miluje extrémy. Zkoumá tělo v pohybu a jeho propojení s myslí. Je jí vlastní dlouhé, klidné a vědomé pozorování vnitřního pohybu stejně jako rychlost, ztráta kontroly a risk – situace, kdy je třeba dát tělu bezvýhradnou důvěru.

Michal Turek

Improvizuje na violoncello a kytaru. Má velkou škálu poloh a tváří, pohybuje se v nich plynule i náhle. Překvapuje, proměňuje, zkoumá. Cítí rytmus, co vychází kdo ví odkud. Vydává se cestou intuice, vrhá svůj hlas a nepřebírá slova. Otvírá vás hudbě a láka si hrát.

Toto vše se bude odehrávat v podhůří Orlických hor, v domě zvaném Žíl na obrovské louce u lesa. Jedete sem vlakem nebo autobusem. Nejbližší zastávky: Pěčín, Javornice - Přím, Rychnov nad Kněžnou. Adresa: Přím 33, Javornice, GPS 50.169522, 16.392851

Dílna je intenzivní: příjezd v sobotu ráno, odjezd v sobotu odpoledne.


Cena dílny je 6 950 Kč při platbě zálohy 2 950 Kč do 31. července. Poté je cena 7 950 Kč.

Ubytování 1 800 Kč.

Jídlo 1 920 Kč.Na léto pro vás také připravujeme:

Dialogy tělem a slovy, komunikačně-pohybová dílna, jedinečné spojení nenásilné komunikace (Ondráš Přibyla) a pohybových dovedností (Zita Pavlištová).

Vzdušné kořeny, letní pohybově taneční retreat mezi zemí a vzduchem (Zita Pavlištová).

Zúčastníte-li se více než jedné z těchto tří letních dílen na Žílu, platíte ubytování pouze za jeden týden.


Rádi byste se zúčastnili této dílny? Rezervujte si místo!


dílna:   Lovci snů | 17. - 24. srpna 2019 | Zita Pavlištová
  

Více informací na druna@druna.cz nebo na +420 725 449 409.