druna - náhorní planina
kontaktní improvizace, tanec, pohyb, hlas, prožitek a meditace

Vzdušná vlna

Hodiny současného tance, pohyb, který využívá mnohem širší potenciál lidského těla, než jsme zvyklí, než naše obvyklé vnímání připouští.

Středa      9:30 – 11:30 Prostupné tělo (mírně pokročilí a pokročilí)   od 18. září
Čtvrtek 16:00 – 18:00 Akce a reakce (kurz pro začátečníky) od 26. září
Pátek 9:30 – 11:30      Vzhůru nohama   (kurz pro pokročilé) od 27. září

foto Marek Bula

Volnost těla a mysli

Pohyb těla se podobá letu vzduchem, volnému pádu, přelévání. Tvary, obrazy a dráhy jsou nečekané, neotřelé a dokonalé, právě proto, že vznikají organicky. Tělo se odevzdává směrům a nechá volně procházet síly, které na něj působí. V pohybu zažíváte odevzdání, uvolnění, přesnou reakci, ale i svobodu kdykoli si zvolit směr. Tělo reaguje okamžitě a bez námahy. Je schopné ihned vyvinout přesnou a nepatrnou sílu, která způsobí radikální změnu polohy, vyvolá let, skok nebo pád…

Úspora síly

Při tomhle tanci máte pocit, že nepoužíváte svaly. Tělo reaguje okamžitě, dokáže se orientovat stejně dobře nízko při zemi jako v polohách vestoje i v letu prostorem. Vše se stále mění.

Učíme se postupně, jak využít síly gravitace a setrvačnost pohybu, aby podpořily rychlost i rovnováhu. Trénujeme otevřenost struktur, jemný tonus svalů a pohyblivost všech kloubů, aby jimi mohl pohyb procházet bez úsilí. Učíme se využívat mysl účinně tak, aby spolupracovala s tělem a propůjčila mu pocit volnosti a plynutí.

Rozvoj přirozených schopností těla

Výuka je podložena novými poznatky o fungování těla v pohybu a propojení centrální nervové soustavy s tělem. Tento tanec respektuje přirozené vlastnosti těla a využívá jeho struktury. Učí pohyb, který tělo nepoškozuje. Naplňuje ho energií a často přináší pocit euforie. Plnými doušky užíváte vlastní mrštnost, sílu, obratnost. Uvnitř cítíte klid, lehkost a okouzlení.

Vše provází hudba. Její plynoucí rytmus, podporuje přirozenou dynamiku těla.

Komu

Pro tanečníky i nadšené amatéry, pro ty, kdo praktikují bojová umění i jako skvělý doplněk pro kontaktní improvizaci. Přináší nové pohybové cesty, odbourává vnitřní bariéry a posiluje vědomí ve všech částech těla.

Vítáni jsou všichni, kdo hledají spojení s tělem, chtějí dokonale využít celý jeho potenciál. Zbavuje námahy, únavy nebo bolesti při pohybu. Zvyšuje citlivost těla.

foto Marek Bula

Zita Pavlištová

Ve své práci spojuje techniku současného tance a kontaktní improvizaci. Předává umění pohybu, jehož základem je naslouchání tělu. Ve své práci hledá hranice a miluje extrémy. Zkoumá tělo v pohybu a jeho propojení s myslí. Je jí vlastní dlouhé, klidné a vědomé pozorování vnitřního pohybu stejně jako rychlost, ztráta kontroly a risk – situace, kdy je třeba dát tělu bezvýhradnou důvěru.

„Skrze tělo lze mnohému ve světě porozumět. Stačí umět naslouchat, jak ke mně mluví. Je moudré, učí mě víc než všichni učitelé. A zároveň se nechá učit. Nevyplácí se k ničemu ho nutit, zato mu lze bezmezně důvěřovat. Pak dokáže, o čem se nám nesnilo.“

foto Marek Bula

Prostupné tělo – středa 9:30 – 11:30

12 lekcí v období 18. září – 18. prosince pro pokročilé a mírně pokročilé, které budou zaměřeny na prostupnost těla pro pohyb. Budeme zkoumat, jak se pohybová vlna postupně šíří skrze systém kloubů, vazů a fascií a jak naladit citlivost těla, aby bez našeho řízení přenášelo pohyb. (hodiny nejsou 30.10. a 4.12.) Cena 3 420 Kč. Pro rezervaci místa je třeba uhradit zálohu 1 420 Kč.

Akce a reakce – čtvrtek 16:00 – 18:00

10 lekcí v období 26. září – 19. prosince pro začátečníky, kteří chtějí postupně proměnit svůj způsob pohybu směrem k lehkosti a efektivitě, naučit se přemýšlet o pohybu a vést ho jako kaskádu reakcí na impulzy v různých směrech a drahách. Pohyb vidět jako děj spíše než jako tvar. (hodiny nejsou 31.10., 21.11. a 5.12.) Cena 2 850 Kč. Pro rezervaci místa je třeba uhradit zálohu 1 350 Kč.

Vzhůru nohama – pátek 9:30 – 11:30

6 lekcí v období 27. září – 8. listopadu pro pokročilé, kteří se chtějí zaměřit na pohyb v trojrozměrném prostoru, kdy se tělo ocitá v různých polohách a často prochází přes polohy obrácené hlavou dolů. Budeme trénovat lehkost a schopnost vyrovnávání váhy v situacích, kdy se nohy nedotýkají země. Budeme zažívat závratně extatické stavy v obrácených polohách. (hodiny nejsou 1.11.) Cena 1 720 Kč. Pro rezervaci místa je třeba uhradit zálohu 720 Kč.

Rádi byste se zúčastnili této dílny? Rezervujte si místo!


dílna:   Vzdušná vlna - Prostupné tělo | středa 9:30 - 11:30, 18. září - 18. prosince | Zita Pavlištová
  
Vzdušná vlna - Akce a reakce - začátečníci | čtvrtek 16:00 - 18:00, 26. září - 19. prosince | Zita Pavlištová
  
Vzdušná vlna - Vzhůru nohama - pokročilí | pátek 9:30 - 11:30, 27. září - 8. listopadu | Zita Pavlištová
  

Více informací na druna@druna.cz nebo na +420 725 449 409.