Butó - tanec stvořený větrem

víkend 1. – 2. dubna 2023

Dílna japonského tanečního umění Butó nás zavede do nezměrného prostoru proměn lidského těla. Tanec v němž nás uchvacuje čistá forma, naplněná prožíváním. Čistota pohybu, který není formální a je spojený se skutečným bytím. Poznáte způsob, jak v tanci zažít realitu svého těla a své mysli, která obsahuje celý svět. Objevíte, že v tanci lze vyjádřit úplně všechno. Jádro této práce pochází z praxe ve studiu Kazuo Ohno.

Když v tanci můžete pozorovat nejen fyzický pohyb ale i dech, který je za ním, který ho naplňuje a obklopuje, pak můžeme mluvit o umění. Přítomnost mocné síly dechu dodává působivost jakékoli disciplíně. Když pozorujete pohyb velkého dirigenta Seijiho Ozawy, je to jako by vítr sytého dechu rozehrál jeho pohyb a prostředí kolem, někdy tiše, někdy ostře, někdy silně…

Dech je mostem mezi tělem a myslí a prostorem. Když zkoumáme dech objevujeme díky němu tělo v jeho hloubce, odhalujeme hloubku mysli. Ve spojení s dechem se rodí tanec, umění jež vzniká ze života samého. Tanec, který není jen výsledkem oslňujících pohybů těla. Projevuje se v něm životní síla, kterou forma následuje.

Dech uvolní naši kůži, kosti a svaly, změkčí je jako okvětní lístky květin, které se mohou začít hýbat s větrem dechu. Dýcháme celou kůží, dýcháme celým prostorem kolem nás. Mnohokrát prožijeme nádech a výdech, jako by každý nádech byl novým zrozením a každý výdech novou smrtí. Nádech a výdech, jeden cyklus jako jeden život.

Struktura dílny:

  • Hledání spojení mezi tělem a dechem na hrubé a jemné úrovni
  • Jak umožnit dechu vést pohyb
  • Seznámení se základními pohybovými principy
  • Zkoumání intenzity jediného dechu
  • Propojení různých textur pohybu a dechu
  • Objevení různých rytmů dechu a pohybu
  • Dýchání kůží, dýchání prostorem který nás obklopuje
  • Okamžik mezi nádechem a výdechem – co přináší chvíle kdy se dech zastaví
  • Klid a pohyb

Vítáni jsou tanečníci, herci, umělci z jakéhokoli oboru a každý, kdo se zajímá o rozkrývání vrstev těla. Nejsou vyžadovány žádné předchozí zkušenosti. Můžete se účastnit bez ohledu na věk.

Motoya Kondo (Japonsko)

Pozoruhodný choreograf a tanečník, spoluzakladatel taneční společnosti Motimaru v Tokiu. Narodil se v japonské Nagoji. Butó studoval u Yoshita Ohna, syna Kazuo Ohna a pracoval jako tanečník a jevištní asistent. Po odchodu z Japonska v roce 2010 začal v terénu zkoumat místní a tradiční tance v Indii, Nepálu a na Bali. Od roku 2008 se ponořil do praxe a studia východních kontemplativních tradic. Ve svém díle se věnuje zejména navazování na tibetské tradice, a hledá mosty mezi současnými uměleckými postupy a prastarou moudrostí.
Účinkuje a vyučuje ve více nežli 35 městech v Evropě, Asii, Austrálii.

Tanec vnímá jako způsob, jímž lze prožít hlubší realitu naší existence. Pokouší se vytvořit novou autentickou taneční metodu nad jakýmkoliv žánrem. Vychází z jevištního umění, moderního tance a bojových umění a předává podstatu tance butó jako esenci, kterou lze přenést do současných směrů tanečního umění.

Dílna je intenzivní: sobota 9:30 – 16:30 a neděle 9:00 – 16:30. Po předchozí domluvě možnost přespání v místě konání pro mimopražské účastníky.

Dílna bude tlumočena do češtiny.

Cena 3 450 Kč. Pro rezervaci místa je třeba uhradit zálohu 850 Kč.

Cena 2 950 Kč při platbě zálohy 950 Kč do 27. března.

Zajímá vás tento seminář? Rezervujte si místo!

rezervovat pro
místo na