Feldenkraisova metoda - osvobození dechu

online kurz

pondělí 18:00 – 19:00

6 lekcí v období 17. ledna – 21. února

Online série šesti večerů osobně vedených Larry Goldfarbem (USA), který je jedním z nejzkušenějších a nejoblíbenějších učitelů Feldenkraisovy metody® na světě. Lekce obsahují cvičení Awareness Through Movement®, které Larry povede přímo s vámi na obrazovce přes zoom, a sekci pro otázky a diskuzi.

Dýchání je hluboce podvědomá činnost, na které závisí náš život. To zda se nám dýchá volně přímo určuje naši schopnost cítit se pohodlně, v bezpečí, soustředěně a při síle. Zároveň dech funguje jako neustálý stimulující mechanismus pro širokou oblast našeho hrudního svalstva, udržuje mobilitu ramenních kloubů a žeber.

Vnější vlivy jako je dlouhodobý stres, svalové stažení, nedostatek stimulujícího pohybu, úraz či rozvinutí nevhodných pohybových návyků náš dech výrazně ovlivňují a mohou ho proměnit z vyživujícího zdroje energie a pohybu ve zdroj úzkosti a pocitu omezení. S opětovným uvolněním dechu mnohdy po dlouhých letech zjišťujeme, co to znamená cítit se skutečně pohodlně, v klidu a přitom energicky a pohyblivě.

Během kurzu budeme pomocí speciálních jemných pohybů metody na úrovni nervové soustavy obnovovat ideální dechové a pohybové vzorce, a zapomínat ty, které našemu dýchání brání. Budeme vnášet uvolnění do hlubokého hrudního svalstva, které dýchání zajišťuje, obnovovat jeho dokonalou souhru a objevovat mobilitu dávno zapomenutých míst našeho trupu i dalších zásadních částí těla. Výsledkem bude tělo, které dýchá životem, samo a s radostí, aniž bychom na to museli myslet a vědomě tento stav udržovat.

Konkrétně vám lekce pomohou:

  • Dýchat volně bez překážek.
  • Zlepšit schopnost vašeho dechu reagovat na aktuální situaci.
  • Zažít dech jako příjemný zdroj pohybové stimulace.
  • Objevit v dýchání snadnost a samozřejmost.
  • Vnést hluboké uvolnění a pohyblivost do oblasti hrudníku.
  • Zažít v důsledku volného dýchání nezvyklou emoční, fyzickou a mentální flexibilitu.
  • Zlepšit uvolněním dechu celkový pohybový rozsah a koordinaci těla.

O metodě

Feldenkraisova metoda je novým přístupem k porozumění sobě samému. Je přirozeným procesem učení. Její efektivita spočívá ve schopnosti přimět procesy nervového systému ke změně a zlepšit tak jejich fungování. Feldenkraisova metoda je celosvětově uznávána především pro pozoruhodnou schopnost zlepšit vzpřímený postoj a držení těla, jeho flexibilitu a koordinaci. Využívá organického učení, pohybu a cítění, aby nás osvobodila od zvykových vzorců, pohybových stereotypů, čímž umožňuje vznik a přirozený rozvoj vzorců nových – fyzických i psychických.

Účinnost Feldenkraisovy metody a její velká úspěšnost je celosvětově využívána v oblasti umělecké (profesionální tanečníci, hudebníci a herci), ve vrcholovém sportu a v neposlední řadě i v případech léčení různých druhů pohybového omezení, chronických tenzí a bolestí i vývojových poruch.

Larry Goldfarb, Ph.D. (USA)

Magnetická osobnost, kolem které se vznáší aura jedinečného odborného poznání, dobré nálady a tušení neobvyklého. S výjimečnou lehkostí jemu vlastní vede lekce, které působí hluboko ve vašem systému, proměňují vaše vnímání a díky atmosféře uvolnění zvyšuje vaši chuť zkoumat.

Larry je jeden ze současných předních představitelů Feldenkraisovy metody. Přímý žák Moshe Feldenkraise a jeden z nejvyhledávanějších učitelů, který vede profesionální výcviky po celém světě. Průkopník v oblasti výuky, jehož knihy učí skutečnému porozumění metodě a schopnosti využít jejích účinků skutečně naplno.

V tuto chvíli se Larry věnuje zejména vedení profesionálních výcviků a postgraduálnímu vzdělávání učitelů v Severní Americe, Evropě a Austrálii. Zároveň vede svou soukromou praxi v Santa Cruz v Kalifornii. Jak Larry říká: „Vyučovat neznamená předávat informace, ale vytvářet situace, ve kterých se učení nedá odolat.“

Seminář probíhá online na platformě Zoom a je otevřen všem bez nutnosti předchozích zkušeností.

Seminář bude probíhat v angličtině a bude tlumočen do češtiny.

Každá lekce bude vždy po dobu 7 dní pro účastníky dostupná ke zpětnému shlédnutí.

Doplňující informace včetně údajů pro připojení vám přijdou nejpozději den před začátkem emailem. Pokud byste zprávu neviděli, zkontrolujte si záložky promo akcí, spam a případně se nám ozvěte na 723 078 959.

Cena 3 320 Kč za cílenou sérii šesti večerů ve dnech 17. ledna – 21. února, vždy v pondělí 18:00 – 19:00. Kurzovné se hradí předem na účet.

Rádi byste se zúčastnili tohoto cvičení? Rezervujte si místo!

rezervovat pro
místo na