Feldenkraisova metoda - ohebná záda, volná hlava

úterý 18:10 – 19:10

6 lekcí v období 4. října – 8. listopadu 2022

Můžeme ještě někdy znovu zažít, jaké je pohybovat volně hlavou a zády? Záda a hlava jsou klíčem ke všem ostatním částem těla, na nich závisí náš celkový pocit v těle, zejména v pánvi, kyčlích, rukou, nohou. Přitom jsou to právě záda a hlava (potažmo krk), kde cítíme nejčastěji příčinu bolesti a omezení v pohybu. Navíc jsou tyto dvě části navzájem velmi úzce propojené a tak se potíže s jednou z nich snadno přesunou i do té druhé a nesoulad mezi nimi se pak šíří do zbytku těla.

Hlavním záměrem této dílny bude budování pocitu pohyblivosti, hladkosti a volného prostoru v oblasti krku a zad. Abychom se cítili při pohybu svobodní, je zásadní zbavit se nepatrných překážek, které brání vzájemným pohybům mezi obratli, žebry, hlavou. Opakováním sekvencí jednoduchých pohybů máme šanci nově a přesněji cítit, kde se při pohybu hromadí stres a napětí a s dalším opakováním je vynechat či omezit. Naučíme se cítit vztahy a souvislosti zad s jinými částmi těla, pochopit jejich souhru a zdokonalit ji. Téměř jako zázrakem se všechny naše pohyby stanou snazšími, volnějšími a přirozenějšími.

O metodě

Feldenkraisova metoda je novým přístupem k porozumění sobě samému. Je přirozeným procesem učení. Její efektivita spočívá ve schopnosti přimět procesy nervového systému ke změně a zlepšit tak jejich fungování. Feldenkraisova metoda je celosvětově uznávána především pro pozoruhodnou schopnost zlepšit vzpřímený postoj a držení těla, jeho flexibilitu a koordinaci. Využívá organického učení, pohybu a cítění, aby nás osvobodila od zvykových vzorců, pohybových stereotypů, čímž umožňuje vznik a přirozený rozvoj vzorců nových – fyzických i psychických.

Účinnost Feldenkraisovy metody a její velká úspěšnost je celosvětově využívána v oblasti umělecké (profesionální tanečníci, hudebníci a herci), ve vrcholovém sportu a v neposlední řadě i v případech léčení různých druhů pohybového omezení, chronických tenzí a bolestí i vývojových poruch.

Ester Jánošiová

Ester je certifikovaná lektorka Feldenkraisovy metody, která svým přístupem podporuje individuální proces učení každého jednotlivce, s důrazem na zmenšování úsilí a objevování nové kvality pohybu. Vede skupinové lekce Pohybem k sebeuvědomění (Awareness Through Movement), s mezinárodním certifikátem Feldenkrais Training Program, akreditovaném EuroTAB (Feldenkrais® European Training and Accreditation Board) a IFF (International Feldenkrais® Federation).

Jedná se o ucelený proces, ve kterém každá lekce staví na tom, co jste se naučili v lekcích předchozích a prohlubuje vaše dovednosti. Důležitou roli hrají nejenom samotná cvičení, ale i období integrace mezi nimi.

Lekce se konají v Praze.

Cena 2 940 Kč za cílenou sérii šesti večerů ve dnech 4. října – 8. listopadu. Pro rezervaci místa je třeba uhradit zálohu 840 Kč.

Cena 2 340 Kč při úhradě zálohy do 27. září.

Rádi byste se zúčastnili tohoto cvičení? Rezervujte si místo!

rezervovat pro
místo na