Feldenkraisova metoda - švih a rytmus v nohách

online kurz

úterý 19:00 – 20:00

6 lekcí v období 20. února – 9. dubna

Online série 6 lekcí Feldenkraisovy metody s virtuózní italskou lektorkou Annou-Marií Caponecchi je skvělou příležitostí odhalit nový rozměr svého pohybu a proměnit svůj pocit ve vlastním těle. Tyto lekce také dávají možnost poprvé poznat Annu-Marii, která u nás spolu s Arlyn Zones (USA) od října povede 4letý Profesionální výcvik Feldenkraisovy metody.

Ve cvičení Awareness Through Movement se budeme věnovat osvobození pohybu nohou a chodidel. Rozvineme schopnost uvolnit nohy do jejich vlastního houpavěho pohybu, v němž dokážme lépe cítit svůj vlastní rytmus a využít jej k odlehčení pohybu, úspoře sil a větší pohyblivosti.

Budete překvapeni, když zjistíte jak důležité je osvobodit své nohy pro to, aby se obnovilo jejich spojení s trupem, aby se uvolnily a lépe sehrály pánev s hrudníkem aby se rozpohybovala páteř, abyste mohli začít volně dýchat a lépe si užívali celé své já.
Objevíte pocit lehkosti a uvolnění, vjem nového rytmu – potěšení při chůzi, v tanci a v běhu… a také nezvyklou novou rovnováhu.

Feldenkraisova metoda nás učí, jak je důležité zpomalit, abychom měli čas cítit pohyb a právě skrze svoje vjemy umožnili našemu tělu učit se, zdokonalovat a vyvíjet efektivnější pohybové cesty. Dokud se pohybujeme rychle, schází čas vykročit mimo své zvyky, reorganizovat se, přeučovat se a rozvíjet. Nicméně ne vždy je snadné zpomalit. Také dělat menší pohyby, které jdou snadno a bez námahy není zpočátku snadné a vyžaduje to vyšší nasazení našeho nervového systému. Ve cvičení Awareness Through Movement zjišťujete, jak používat svou pozornost a zvídavost, abyste nejprve odhalili, jak je vaše tělo uspořádané a jaká je kvalita vašich pohybů a potom abyste zkoumali nové možnosti. To hlavní – totiž samotná proměna k lepšímu se děje sama, aniž byste se o ni museli snažit.

Během cvičení Feldenkraisovy metody krok za krokem zjišťujete, že to není vaše tělo, které má hranice a omezení a že pokud jej chceme zdokonalit, rozvíjet a nebo zbavit bloků a omezujících návyků je třeba změnit způsob, jak při tom používáme mysl.

O metodě

Feldenkraisova metoda je novým přístupem k porozumění sobě samému. Je přirozeným procesem učení. Její efektivita spočívá ve schopnosti přimět procesy nervového systému ke změně a zlepšit tak jejich fungování. Feldenkraisova metoda je celosvětově uznávána především pro pozoruhodnou schopnost zlepšit vzpřímený postoj a držení těla, jeho flexibilitu a koordinaci. Využívá organického učení, pohybu a cítění, aby nás osvobodila od zvykových vzorců, pohybových stereotypů, čímž umožňuje vznik a přirozený rozvoj vzorců nových – fyzických i psychických.

Účinnost Feldenkraisovy metody a její velká úspěšnost je celosvětově využívána v oblasti umělecké (profesionální tanečníci, hudebníci a herci), ve vrcholovém sportu a v neposlední řadě i v případech léčení různých druhů pohybového omezení, chronických tenzí a bolestí i vývojových poruch.

Anna Maria Caponecchi M.A. (Itálie)

Jako učitelka je známá svým vstřícným a otevřeným přístupem. K Feldenkraisově metodě se dostala díky své práci v divadle, díky zájmu o umění, pohyb a procesy učení. Feldenkraisova metoda jí nabídla most mezi vědou a kreativitou, který potřebovala, aby se mohla zabývat člověkem v celé jeho složitosti.

Ve své aktivní soukromé praxi: při práci s dospělými, kojenci a dětmi s různými handicapy nasbírala širokou škálu zkušeností. Vedle semináře Feldenkraisovy metody v Evropě, Japonsku, Jižní Americe, Rusku a Číně a realizovala řadu projektů s profesionály z oblasti umění, psychologie, dětské neuropsychiatrie, a také semináře speciálně určené pro porodní asistentky a na oblast pánevního dna.

Její vřelý, přesný a kreativní způsob výuky přitahuje k ní množství studentů. Sama organizovala 5 výcvikových programů Feldenkraisovy metody v Římě, kde také učila. V současné době vede výcvikové programy Řím 9, Čína 4 a v listopadu zahájí výcvik Čína 7.

Jedná se o ucelený proces, ve kterém každá lekce staví na tom, co jste se naučili v lekcích předchozích a prohlubuje vaše dovednosti. Důležitou roli hrají nejenom samotná cvičení, ale i období integrace mezi nimi.

Seminář probíhá online na platformě Zoom a je otevřen všem bez nutnosti předchozích zkušeností.

Seminář bude probíhat v angličtině a bude tlumočen do češtiny.

Každá lekce bude vždy po dobu 7 dní pro účastníky dostupná ke zpětnému shlédnutí.

Doplňující informace včetně údajů pro připojení vám přijdou nejpozději den před začátkem emailem. Pokud byste zprávu neviděli, zkontrolujte si záložky promo akcí, spam a případně se nám ozvěte na 723 078 959.

Cena 3 320 Kč za cílenou sérii šesti večerů ve dnech 20. února – 9. dubna (kromě 19. a 26. března), vždy v úterý 19:00 – 20:00. Kurzovné se hradí předem na účet.

Rádi byste se zúčastnili tohoto cvičení? Rezervujte si místo!

rezervovat pro
místo na