Feldenkraisova metoda - vyvážení skrze pánev

víkend 4. – 5. února 2023

Pánev má v těle klíčové postavení. Je to křižovatka směrů a sil, které procházejí tělem. Málokdo si uvědomuje jak jemný a přesný je to mechanismus, určený k neustálým pohybovým změnám, které udržují rovnováhu sil mezi všemi částmi těla a ve všech polohách. Ve víkendovém semináři Feldenkraisovy metody budeme objevovat citlivost a s ní nesmírnou pohyblivost oblasti pánve, její souhru s celým tělem.

Často je to právě pánev, která nás v pohybu svazuje a je to pánev, díky níž se dokážeme napětí a tíhy zbavit. Pokud jsou naše tendence v pohybu pánve omezené, díky jemným plynulým pohybům Feldenkraisovy metody, vedeným právě z této oblasti, si je dokážeme uvědomit a postupně se zbavit omezujícího svalového napětí, bolestí či špatných návyků na nejrůznějších místech těla. Promění se náš pohyb a držení těla. Přichází radost z pohybu i pocit životní svobody.

Pánev je zdroj pohybu a místo kde se díky nejrůznějším jemným pohybům kompenzuje zatížení zad, nohou, kolen a kotníků, nebo ramen. Cvičení Feldenkraisovy metody zaměřená na pánev působí téměř zázračně na různá napětí v těle, odlehčí i vzdáleným částem, které drží napětí nebo jsou naopak příliš namáhány. Zaměříme-li své vnímání na pánev, každý nově objevený jemný detail její artikulace znamená pro celé tělo obrovskou proměnu k lehkosti, pružnosti a svobodě. Jemnost a citlivost pánve přispívá i k efektivnímu přenosu sil a znásobí naší moc.

O metodě

Kromě celkového uvolnění, snadnějšího dýchání a přirozenějšího postoje přináší tato metoda i lepší koordinaci pohybů, větší ohebnost a lepší schopnost soustředění. Pomalé tempo vleže na zemi, časté odpočinky mezi pohyby, minimální a ty nejjemnější pohyby, to vše zlepší a zefektivní naši schopnost používat tělo. Pomáhá snižovat stavy bolesti, stresu, fyzických a neurologických omezení.

Metoda je na celém světě vyhledávaná tanečníky, muzikanty, zpěváky, ale je vhodná pro všechny nezávisle na věku nebo fyzické kondici. Je určena každému, kdo si přeje pohybovat se a žít s větší lehkostí a rovnováhou.

Většina praxe bude probíhat v leže. Pohyb nebude klasickým cvičením, ale prozkoumáváním z hlediska našeho prožitku, vnímání. Pohybem budeme komunikovat sami se sebou, pod vedením lektorky, která slovně směřuje naši pozornost k nám samotným. S pomocí sekvence konkrétních pohybů se učíme citlivě přistupovat ke svému tělu s vědomou pozorností. Díky schopnostem našeho mozku vytvářet nová spojení měníme i naše vnímání, prožívání a myšlení.

Ester Jánošiová

Ester je certifikovaná lektorka Feldenkraisovy metody, která svým přístupem podporuje individuální proces učení každého jednotlivce, s důrazem na zmenšování úsilí a objevování nové kvality pohybu. Vede skupinové lekce Pohybem k sebeuvědomění (Awareness Through Movement), s mezinárodním certifikátem Feldenkrais Training Program, akreditovaném EuroTAB (Feldenkrais® European Training and Accreditation Board) a IFF (International Feldenkrais® Federation).

Dílna je intenzivní: sobota a neděle 10:00 – 17:00, je otevřená všem bez ohledu na věk, zkušenosti či aktuální pohybové možnosti.

Cena 3 720 Kč. Pro rezervaci místa je třeba uhradit zálohu 1120 Kč.

Rádi byste se zúčastnili této dílny? Rezervujte si místo!

rezervovat pro
místo na