Metoda trager - léčení jako komunikace mezi systémy

10. – 11. září 2022

Úvodní víkendový kurz, který vás seznámí s metodou Trager, díky které možná poprvé v životě poznáte, jak příjemně se můžete cítit ve vlastním těle a jaký to je pocit, když se opravdu uvolníte.

Během dvou intenzivních dní prozkoumáme, jak oslovit neuromuskulární systém člověka skrze dotek a pohyb, pomoci mu dosáhnout pohody, uvolnění, radosti a vyrovnanosti. Metoda Trager vás učí jak promlouvat jazykem těla a komunikovat s ním na úrovni smyslů. Odhalíte zvláštní kvalitu doteku a vnímání pohybu druhého, které umožňuje proměnit tělesný stav člověka, snížit svalové napětí, obnovit koordinaci a započít ozdravné procesy v lidském těle.

Seznámíte se s léčením, které má počátek ve fyzické komunikaci mezi systémy. Během sezení předáváme tělu druhého podněty, které jsou za hranicemi slov či obrazů a oslovujeme hluboké jádro živoucího systému. Naučíte se používat své tělo, jako nástroj sdělení. Osvojíte si terapeutický dotek, který prochází srdcem dlaně. Naučíte se druhému systému zprostředkovat zážitek beztížného pohybu a vnést pohyb do ztuhlých a zapomenutých míst. Ucítíte zesilování účinků své práce s tím, jak povedete k dokonalosti vnímání svého vlastního pohybu během sezení.

Důležitou částí tohoto umění je i speciální stav těla a mysli používaná v metodě Trager tzv. stav “setkání”, v němž přestáváme myslet a naše pohyby začínají být neomylně vedeny jakousi vyšší silou. Každý náš pohyb míří přesně, naprosto bez námahy, naše tělo začíná s tělem klienta tvořit jeden tančící celek, prostoupený vlnami pohybu. Ve stavu “setkání“ přichází pocit němž se mísí energie, uvolnění, mír, radost a svoboda. Je blahodárný a neodolatelně fyzicky příjemný pro toho, s kým pracujeme, stejně jako pro nás samé.

O metodě

Tato metoda překvapuje svými účinky bez snahy o rovnání či napravování. Klientovi místo toho zprostředkovává příjemné pocity pohybu bez námahy a rozvíjí jeho vnímání sebe sama. To v zápětí aktivuje schopnost těla zbavovat se bloků a napětí, uvolňovat se obnovovat rovnováhu.

Když trenér boxu poprvé dovolil svému sveřenci, aby ho namasíroval, ještě netušil, že v rukou Miltona Tragera se skrývá dovednost, která ohromí jeho a vzápětí dosáhne tak širokého věhlasu. Milton úspěšně aplikoval svůj přístup na kohokoliv, kdo o tom měl zájem (mezi nimi lidem trpícím dušností, astmatem, bolestí zad či roztroušenou sklerózou). Nakonec byl zájem o metodu tak veliký, že vyhověl prosbám, aby začal metodu učit.

Metoda je hravá a využívá a rozvíjí intuici. Nabízí možnost prozkoumat rozdíl mezi pouhým dotýkáním a vnímavou kvalitou doteku. Má dvě podoby – „tablework“ je práce terapeuta s klientem, při které terapeut klientovi zprostředkovává vjemy váhy, tlaku a pohybu. Během „mentastics” klient pracuje aktivně a vjemy mu přináší jeho vlastní pohyb.

Profesionální výcvik metody Trager

Tento seminář je zároveň vstupní branou do blížícího se nového profesionálního výcviku metody Trager, který podruhé otevíráme v České republice. Úvodní seminář uceleně pojímá jedno ze stěžejních témat metody Trager, lze ho absolvovat samostatně a teprve po jeho absolvování se rozhodnout o vstupu do nového výcviku.

Dante Marchini (Itálie)

Dante našel diky přístupu Trager nejen účinnou metodu práce s tělem ale i způsob bytí, který je přelomový. Naprostý opak běžného modelu žití. Předává své zkušenosti, rozvíjí je a šíří to, co jeho samotného naplňuje. Vnímá to jako poslání, které přináší lidem radost, klid a svobodu.

Původně profesor tělesné výchovy a sportu na vysoké škole, soukromých a fitness školách radikálně proměnil svůj přístup k tělu, mysli a vůbec životu když se v osmdesátých létech setkal s přístupem Trager a stal se jeho praktikantem, tutorem a instruktorem. Při osobním setkání s Miltonem Tragerem v Jižní Kalifornii mohl pozorovat jeho práci a vnímat jeho stav bez záměru, bez akce, prosté bytí. Ovlivnilo to jeho vlastní způsob, jímž pracuje a předává tuto metodu. Dante pomáhá svým žákům přejít od myšlení ke vjemům. Neboť vycházíte-li z vnímání, děláte vše citlivě, s lehkostí, mizí námaha a napětí.

Po celoživotním hledání, které vedlo přes studium psychologie, jógy, meditace k nimž se přidaly vlivy učení Carlose Castanedy a Zen začal žít a stále žije sám na venkově jako mnich, a jeho žáci ho zde navštěvují. Odjíždí jen, aby vedl semináře metody Trager. Nyní máme šanci se s ním setkat v Praze.

Dante bude během čtvrtku 8. září až úterý 13. září (pro velký zájem byly přidány čtvrteční a úterní termíny) také nabízet individuální sezení v délce 1h 15min a ceně 1 900 Kč. V případě zájmu využijte rezervační formulář níže, kde se můžete objednat na konkrétní čas. Pro objednání ve formuláři zvolte místo dílny individuální sezení.

Dílna je intenzivní: sobota 10:00 – 18:30, neděle 10:00 – 17:30. Po předchozí domluvě je možné přespání pro mimopražské účastníky.

Cena je 4 960 Kč. Pro rezervaci místa je třeba uhradit zálohu 1 760 Kč.

Rádi byste se zúčastnili této dílny? Rezervujte si místo!

rezervovat pro
místo na