Tělo plné hlasu

pondělí 19:30 – 21:00

6 lekcí v období 1. března – 5. dubna 2021

Jak tělo pohybuje hlasem, jak hlas hýbe prostorem.

Šestidílný pravidelný online kurz vyvíjí techniku organické hlasové práce, kde hlasový impuls přirozeně vychází z těla. Je určen pro ty, kdo chtějí rozvíjet svůj hlas a schopnost jej používat dynamicky a v každé situaci. Poznáme úzkou souvislost pohybu a hlasu, objevíme jak lze pohybem aktivovat ty části těla, které pomáhají tvořit hlas a zesilují jej. Využijeme pohyby i tělesné cvičení z jógy či východních bojových umění k hledání míst, která v těle vibrují a znějí.

Budeme také zpívat písně, které vznikaly v pohybu a spolu s pohybem, ať už to byla práce, tanec a nebo život ve volné přírodě.

obsah jednotlivých lekcí

1. Tělo zpívá. V úvodu praxe propojení těla a hlasu budeme uvolňovat mnoho částí těla a aktivovat je ke zpěvu. Zaměříme se na na páteř a jeji roli při zpěvu. Pomocí dechu a hlasu se napojíme na své energetické tělo a posílíme proudění v čakrách. Otevřeme a jemně zahřejeme hlas, rozezníme souhlásky a samohlásky v těle. Postupně pomocí jemného pohybu budeme odhalovat svůj vnitřni hlas. Na závěr budeme zpívat meditační mantru

2. Pohyb v nás. Pomocí pohybových cvičení z jógy, bojových umění a tance se dostaneme do sledu pohybů, v nichž tělo přirozeně dýchá a zpívá. Je to jemný proces pro uvolnění hlasu v pohybu a způsob jak organicky propojit svou tělesnou a hlasovou podstatu. Zaměříme se na plynutí, na svůj vlastní vnitřni rytmus a synchronizaci. Na závěr zazpíváme rytmickou píseň z Afriky.

3. Dech má svůj hlas. V pohybu a hravě projdeme dechová cvičení z jógové praxe pránájámy a cviky na probuzení bránice a pánevního dna. Zjistíme jak se tělo samo přirozeně nadechuje lépe, než kdybychom se k tomu nutili. Budeme pozorovat jak nám pohyb a tělo mohou pomoci v hlubším pochopení kvalit hlasu, jako jsou stacatto, vibratto, legato, výška, objem, intenzita, dozvuk. Naučíme se jak malovat hlasem v prostoru, což nám na závěr povede hlas v písni z Bulharska

4. Místa tělesné rezonance. Budeme hledat pohybové impulzy, které probouzí náš hlas. Rozvibrujeme tělo a odhalíme v něm místa, která se rozezní. Tělo v rozmanitých polohách (vyzkoušíme ty z jógy) může začít rezonovat s hlasem. Když tuto praxi prohloubíme, získame pomocí hlasu plnějši propojeni s tělem a díky tělu poznáme více barev a frekvencí hlasu. Pomocí práce s rezonancí dostaneme až k alikvotnímu zpěvu.

5. Vnitřní krajina. Jak mi zní hlava, jaký zvuk vydávají ramena, co mi hraje v duši a co zpívají nohy? Budeme sledovat, jak se zvuk pohybuje naším tělem. Navážeme na práci s rezonančními prostory v těle, budeme prohlubovat vědomé zpívání a přitom se zaměřovat na určité části těla, které jsou zdrojem zvuku. V této lekci si prohlédneme a pak nakreslíme svůj vnitřni zvukový prostor za zvuku tibetské mísy, gongu, zvonků a kalimby.

6. Slovanství v nás. Jak s pomocí hlasu navazujeme vztah s prostředím a lidmi. A jak se hlas mění podle prostředí. Poznáme různé nápěvy a navolávání, které se ve slovanských a jiných starých kulturách používalo k zavolání na zvířata, zazpívání do krajiny. V šamanských kulturách na Sibiři či v Laponsku se navoláváním se propojovali s předky a duchy. V online kruhu budeme i my tvořit nápěvy, sami a nebo vzájemně si na ně odpovídat nebo je opakovat. Na závěr se pak, ještě pustíme do známých písní.

Ewa Žurakowská (Polsko)

“Zpěv je pro mně cesta obnovení lásky k sobě, kterou všichni potřebujeme ke svému vnitřnímu růstu a rozvoji.”

Ewu zajímá ekologie hlasu. Hlas jako způsob vnímání. Hlas jako probuzení citlivosti k prostředí ve kterém žijeme. Ewa je umělkyně, antropoložka a již více než 15 let studuje hudební a pěvecké tradice v různých Evropských zemích. Poznala zde celou řadu způsobů jak zpívat. Poznala, jak úzce je zpěv spojen s pohybem těla a vztahem lidí k prostoru. Její workshopy používají právě pohyb a prostor jako zdroj z něhož se přirozeně rozvíjí schopnost působivě se vyjadřovat hlasem. Propojení hlasové práce s pohybovou praxí udržuje v jejích žácích i v ní samé zdravý, tvořivý a zvědavý postoj vůči sobě a světu. Ve zpěvu i při své výuce hledá spojení s lidmi. Společným zpěvem vytváří atmosféru důvěry, srdečnosti a otevřenosti.

“Moudrost, kterou jsem byla obdarována během sbírání a zpívání starých písní na Balkáně, Sibiři a Ukrajině, je dar, který bych měla předat dalším lidem.”

Cvičení probíhá online na platformě Zoom a je otevřeno všem bez nutnosti předchozích zkušeností.

Kurz bude veden v češtině.

Každá lekce bude vždy po dobu 7 dní pro účastníky dostupná ke zpětnému shlédnutí.

Doplňující informace včetně údajů pro připojení vám přijdou nejpozději den před začátkem emailem. Pokud byste zprávu neviděli, zkontrolujte si záložky promo akcí, spam a případně se nám ozvěte na 723 078 959.

Cena 2 850 Kč za sérii šesti večerů ve dnech 1. března – 5. dubna, vždy v pondělí 19:30 – 21:00. Kurzovné se hradí předem na účet.

Zajímá vás tento seminář? Rezervujte si místo!

rezervovat pro
místo na