Všechny živly v hlase

pondělí 19:30 – 21:00

6 lekcí v období 3. května – 7. června 2021

Jak ve zpěvu a hlase rozvíjet kvality živlů, jak jimi obohatit barvu a zvuk svého hlasu.

Šestidílný pravidelný online kurz vyvíjí techniku organické hlasové práce, kde hlasový impuls přirozeně vychází z těla. Je určen pro ty, kdo chtějí rozvíjet svůj hlas a schopnost jej používat dynamicky a v každé situaci. Poznáme úzkou souvislost pohybu a hlasu, objevíme jak lze pohybem aktivovat ty části těla, které pomáhají tvořit hlas a zesilují jej. Využijeme pohyby i tělesné cvičení z jógy či východních bojových umění k hledání míst, která v těle vibrují a znějí.

Kromě hlasových cvičení budeme také zpívat písně, které vznikaly jako odraz některého živlu, který v člověku či prostředí převládnul a zabarvil jeho pohyb a hlas. Písně které se zpívaly spolu s pohybem, a které odrážejí živly ve volné přírodě.

Součástí kursu jsou také kratičká videa natočená v přírodě se cvičením pro každý z živlů. Video dostanete ke zhlédnutí po každé lekci jako inspiraci pro vaši vlastní práci v přírodě.

obsah jednotlivých lekcí

1. Vzduch, lehkost pohybu bez zábran a dech. Zvuk větru, ticho stojícího vzduchu. Schopnost obklopit vše, vyplnit prázdná místa. Lehkost a schopnoost reagovat na sebemenší změny. Schopnost pronikat a mizet. Neomezenost. Budeme se učit naslouchat vzduchu, vnímat jeho kvalitu v těle a vnášet ji do hlasu. Praxe pranajamy a naslouchaní. Stav bdělé balance jako vychozi bod k vznikání hlasu. Improvizace, která sleduje impulzy v těle a vytváří rozmanité formy hlasu v prostoru.

2. Země a zakořenění. Opora pro tělo a tělo jako opora pro hlas. Země jako nejnižší vibrace, hluboké a pevné tóny. Budeme praktikovat ukotvení v zemi a vytváření hlasu z nitra hmoty. Pomalost a klid v hlase i pohybu. Pisně s afirmací, láskou k Zemi a laskou k sobě. Zpěv od srdce.

3. Voda, neustála změna, tvárnost, nekonečná proměna. Přelévání, obtékání, proudění. Záplava i klidná hladina. Budeme pozorovat pohyb s kvalitou vody a necháme jej vytékat jako pramen do hlasu. Projevy vody v krajině promítáme do těla. Hledáme plynulost a tekutost. Pisně o vodě, řece a pramenech. Kánon.

4. Oheň a slunce. Vzplanutí, šlehání plamenů nebo blikající plamen svíčky. Plameny které zachvacují a pohlcují, planou, stejně rychle narůstají jako pohasínají. Zdroj nekontrolovatelné tvořivosti. Jogova praxe pozdravu slunce nas otevirá životodarné energii, a aktivovuje ty energie v našim těle, které nám dovolují se projevit. Odvaha živit oheň a nechat projevit nové a nové překvapivé formy v pohybu a hlase. Žár v hlase a jak překvapit sebe sama!

5. Dřevo, stromy, rostliny, nezadržitelný propukající život. Rozkvétání, pukání pupenů. Síla života v těle a v hlase. Nová míza. Přeneseme pružnost i pevnost do těla a hlasu. Poznáme slovanské pisně, které si berou energiii přímo z živé přírody. Propojeni se zemí a nebem skrze hlas uvítáme jaro!

6. Krajina žívlů. Vrátíme se ke všem živlům a spojíme je v jednu organickou proměnu. Zopakujeme cvičení abychom zjistili jak jeden živel přerůstá v jiný, jak se objevují zárodky jednoho živlu v druhém. Naučíme se používat kvality živlů a jejich proměny, abychom vdechli život do písní. Naučíme se využívat energii živlů a živit je když se ukazují v hlase.

Ewa Žurakowská (Polsko)

“Zpěv je pro mně cesta obnovení lásky k sobě, kterou všichni potřebujeme ke svému vnitřnímu růstu a rozvoji.”

Ewu zajímá ekologie hlasu. Hlas jako způsob vnímání. Hlas jako probuzení citlivosti k prostředí ve kterém žijeme. Ewa je umělkyně, antropoložka a již více než 15 let studuje hudební a pěvecké tradice v různých Evropských zemích. Poznala zde celou řadu způsobů jak zpívat. Poznala, jak úzce je zpěv spojen s pohybem těla a vztahem lidí k prostoru. Její workshopy používají právě pohyb a prostor jako zdroj z něhož se přirozeně rozvíjí schopnost působivě se vyjadřovat hlasem. Propojení hlasové práce s pohybovou praxí udržuje v jejích žácích i v ní samé zdravý, tvořivý a zvědavý postoj vůči sobě a světu. Ve zpěvu i při své výuce hledá spojení s lidmi. Společným zpěvem vytváří atmosféru důvěry, srdečnosti a otevřenosti.

“Moudrost, kterou jsem byla obdarována během sbírání a zpívání starých písní na Balkáně, Sibiři a Ukrajině, je dar, který bych měla předat dalším lidem.”

Cvičení probíhá online na platformě Zoom a je otevřeno všem bez nutnosti předchozích zkušeností.

Kurz bude veden v češtině.

Každá lekce bude vždy po dobu 7 dní pro účastníky dostupná ke zpětnému shlédnutí.

Doplňující informace včetně údajů pro připojení vám přijdou nejpozději den před začátkem emailem. Pokud byste zprávu neviděli, zkontrolujte si záložky promo akcí, spam a případně se nám ozvěte na 723 078 959.

Cena 2 850 Kč za sérii šesti večerů ve dnech 3. května – 7. června, vždy v pondělí 19:30 – 21:00. Kurzovné se hradí předem na účet.

Zajímá vás tento seminář? Rezervujte si místo!

rezervovat pro
místo na