Butó - jediným skvostným tahem

víkend 29. – 30. června 2024

„Jedním skvostným tahem, spíše než stovkami ladných pohybů“

Dílna japonského tanečního umění Butó nás zavede do nezměrného prostoru proměn lidského těla. Tanec v němž nás uchvacuje čistá forma, naplněná prožíváním. Čistota pohybu, který není formální a je spojený se skutečným bytím. Poznáte způsob, jak v tanci zažít realitu svého těla a své mysli, která obsahuje celý svět. Objevíte, že v tanci lze vyjádřit úplně všechno. Jádro práce pochází z praxe ve studiu Kazuo Ohno.

Setkáme-li se s mistrovským dílem japonské čajové misky, je tak tiché, obyčejné, nic nevyjadřuje ani netrvá, přesto v jediné misce nacházíme celý vesmír. Bohaté vzory a okázalé tvary mohou často skrýt vrozenou podstatu…

Místo stovek ladných linií pohybů prozkoumáme jeden nádherný tah. Jediný tah – pohyb, který se rozšíří do obrovského prostoru. Tah, který nás přivádí k rozpoznání klidu za pohybem. Tah, který je naplněn prvotním vrozeným bohatstvím existence a přesahuje pouhé emocionální a sentimentální vyznání.

Při hledání podstaty existence, při hledání prostoru za pohybem těla a mysli, nechte vítr tančit na obloze.

Struktura dílny:

  • Příprava těla na to, stát se nestranným objektem
  • Zkoumání vnější anatomie a jaké principy pohybu jí odpovídají
  • Zkoumání kontemplativní anatomie a jaké principy pohybu jí odpovídají
  • Propojení dechu a těla
  • Používání rozmanitých textur pohybu
  • Rozbourání pojetí času
  • Obnovení spojení s tichým prostorem uvnitř pohybu
  • Improvizace

Vítáni jsou tanečníci, herci, umělci z jakéhokoli oboru a každý, kdo se zajímá o rozkrývání vrstev těla. Nejsou vyžadovány žádné předchozí zkušenosti. Můžete se účastnit bez ohledu na věk.

Motoya Kondo (Japonsko)

Pozoruhodný choreograf a tanečník, spoluzakladatel taneční společnosti Motimaru v Tokiu. Narodil se v japonské Nagoji. Butó studoval u Yoshita Ohna, syna Kazuo Ohna a pracoval jako tanečník a jevištní asistent. Po odchodu z Japonska v roce 2010 začal v terénu zkoumat místní a tradiční tance v Indii, Nepálu a na Bali. Od roku 2008 se ponořil do praxe a studia východních kontemplativních tradic. Ve svém díle se věnuje zejména navazování na tibetské tradice, a hledá mosty mezi současnými uměleckými postupy a prastarou moudrostí.
Účinkuje a vyučuje ve více nežli 35 městech v Evropě, Asii, Austrálii.

Tanec vnímá jako způsob, jímž lze prožít hlubší realitu naší existence. Pokouší se vytvořit novou autentickou taneční metodu nad jakýmkoliv žánrem. Vychází z jevištního umění, moderního tance a bojových umění a předává podstatu tance butó jako esenci, kterou lze přenést do současných směrů tanečního umění.

Dílna je intenzivní: sobota 10:00 – 17:00 a neděle 9:00 – 16:30. Po předchozí domluvě možnost přespání v místě konání pro mimopražské účastníky.

Dílna bude tlumočena do češtiny.

Cena 3 750 Kč. Pro rezervaci místa je třeba uhradit zálohu 1150 Kč.

Cena 3 150 Kč při platbě zálohy do 13. června.

Zajímá vás tento seminář? Rezervujte si místo!

rezervovat pro
místo na