Kosti v letu

Hodiny současného tance, pohyb, který využívá mnohem širší potenciál lidského těla, než jsme zvyklí, než naše obvyklé vnímání připouští.

St   14:00 – 16:00 Tekuté klouby (mírně pokročilí a pokročilí) od 3. dubna
Čt 16:00 – 18:00  Váha a setrvačnost (kurz pro začátečníky) od 4. dubna
9:30 – 11:30 Zpomalení a mrtvý bod  (kurz pro pokročilé) od 5. dubna

Volnost těla a mysli

Pohyb těla se podobá letu vzduchem, volnému pádu, přelévání. Tvary, obrazy a dráhy jsou nečekané, neotřelé a dokonalé, právě proto, že vznikají organicky. Tělo se odevzdává směrům a nechá volně procházet síly, které na něj působí. V pohybu zažíváte odevzdání, uvolnění, přesnou reakci, ale i svobodu kdykoli si zvolit směr. Tělo reaguje okamžitě a bez námahy. Je schopné ihned vyvinout přesnou a nepatrnou sílu, která způsobí radikální změnu polohy, vyvolá let, skok nebo pád…

Úspora síly

Při tomhle tanci máte pocit, že nepoužíváte svaly. Tělo reaguje okamžitě, dokáže se orientovat stejně dobře nízko při zemi jako v polohách vestoje i v letu prostorem. Vše se stále mění.

Učíme se postupně, jak využít síly gravitace a setrvačnost pohybu, aby podpořily rychlost i rovnováhu. Trénujeme otevřenost struktur, jemný tonus svalů a pohyblivost všech kloubů, aby jimi mohl pohyb procházet bez úsilí. Učíme se využívat mysl účinně tak, aby spolupracovala s tělem a propůjčila mu pocit volnosti a plynutí.

Rozvoj přirozených schopností těla

Výuka je podložena novými poznatky o fungování těla v pohybu a propojení centrální nervové soustavy s tělem. Tento tanec respektuje přirozené vlastnosti těla a využívá jeho struktury. Učí pohyb, který tělo nepoškozuje. Naplňuje ho energií a často přináší pocit euforie. Plnými doušky užíváte vlastní mrštnost, sílu, obratnost. Uvnitř cítíte klid, lehkost a okouzlení.

Vše provází hudba. Její plynoucí rytmus, podporuje přirozenou dynamiku těla.

Komu

Pro tanečníky i nadšené amatéry, pro ty, kdo praktikují bojová umění i jako skvělý doplněk pro kontaktní improvizaci. Přináší nové pohybové cesty, odbourává vnitřní bariéry a posiluje vědomí ve všech částech těla.

Vítáni jsou všichni, kdo hledají spojení s tělem, chtějí dokonale využít celý jeho potenciál. Zbavuje námahy, únavy nebo bolesti při pohybu. Zvyšuje citlivost těla.

Zita Pavlištová

Ve své práci spojuje techniku současného tance a kontaktní improvizaci. Předává umění pohybu, jehož základem je naslouchání tělu. Ve své práci hledá hranice a miluje extrémy. Zkoumá tělo v pohybu a jeho propojení s myslí. Je jí vlastní dlouhé, klidné a vědomé pozorování vnitřního pohybu stejně jako rychlost, ztráta kontroly a risk – situace, kdy je třeba dát tělu bezvýhradnou důvěru.

„Skrze tělo lze mnohému ve světě porozumět. Stačí umět naslouchat, jak ke mně mluví. Je moudré, učí mě víc než všichni učitelé. A zároveň se nechá učit. Nevyplácí se k ničemu ho nutit, zato mu lze bezmezně důvěřovat. Pak dokáže, o čem se nám nesnilo.“

Tekuté klouby – středa 14:00 – 16:00

11 lekcí v období 3. dubna – 26. června pro pokročilé a mírně pokročilé, které budou zaměřeny na „vodivost“ těla, schopnost zpracovat a propustit pohyb a neklást mu odpor. Budeme zkoumat, jak se pohybová vlna postupně šíří skrze systém kloubů, vazů a fascií a jak naladit citlivost těla, aby bez našeho řízení šířilo pohyb z jedné části na druhou. Lekce není 1. a 8. května. Cena 3 740 Kč. Pro rezervaci místa je třeba uhradit zálohu 740 Kč.

Váha a setrvačnost – čtvrtek 16:00 – 18:00

10 lekcí v období 4. dubna – 27. června pro začátečníky, kteří chtějí postupně proměnit svůj způsob pohybu směrem k lehkosti a efektivitě, naučit se vnímat gravitaci a setrvačné síly a spolupracovat s nimi. Přestat tělo držet přenášet a mechanicky jej ohýbat. Začít jej odtlačovat, pouštět, posílat různými směry a drahami a dát průchod kaskádě reakcí na první impuls. Pohyb vidět jako děj spíše než jako tvar. Lekce není 25. dubna, 2. května, 9. května. Cena 3 410 Kč. Pro rezervaci místa je třeba uhradit zálohu 910 Kč.

Zpomalení v letu a mrtvý bod – pátek 9:30 – 11:30

9 lekcí v období 5. dubna – 28. června pro pokročilé, kteří se chtějí zaměřit na pohyb v trojrozměrném prostoru, kdy se tělo dostává do různých směrů a často prochází přes polohy vratké, či obrácené hlavou dolů. Budeme trénovat lehkost a schopnost prodloužení letu a vyvažování ve chvíli, kdy se nohy nedotýkají země. Budeme zažívat závratně extatické stavy v letu či pádu. Lekce není 26. dubna, 3. května, 10. května, 7. června. Cena 3 110 Kč. Pro rezervaci místa je třeba uhradit zálohu 610 Kč.

Rádi byste navštěvovali tyto hodiny? Rezervujte si místo!

rezervovat pro
místo na